32 Finał WOŚP

  W niedzielę 28 stycznia 2024 zagraliśmy w 32 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rozpoczęliśmy o godzinie 9 rano wykładami i pokazami ratownictwa lodowego na przystani Słoneczna Polana. Nasi goście mogli zjeść ciepły posiłek dzięki kateringowi przygotowanemu przez Browar Warmia. Następnie odwiedziliśmy inne finałowe miejsca: Plaża Miejska, Dywity, OSP Kieźliny. Zapraszamy do obejrzenia galerii finałowych zdjęć.

Wspólne ćwiczenia WOPR i OSP

 W przypadku konieczności podjęcia działań ratowniczych niezbędna jest współpraca różnych służb w zależności od rodzaju zdarzenia.  W niedzielę 14 stycznia 2024 strażacy OSP Gutkowo i ratownicy WOPR Olsztyn ćwiczyli koordynację działań w przypadku prowadzenia akcji ratowniczej w warunkach zimowych na oblodzonym akwenie.
 Pamiętajmy o zasadzie, że nie istnieje bezpieczna grubość lodu.

Zdrowe i Bezpieczne Święta

18 grudnia 2023 roku w nowej hali “Urania” Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna zorganizował festyn pod hasłem: Zdrowe i Bezpieczne Święta. Celem imprezy było podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w Olsztynie. Na zaproszenie organizatorów ratownicy WOPR w Olsztynie zorganizowali pokazy sprzętu do działań na lodzie. Mieliśmy także przyjemność spotkać się z Prezydentem Olsztyna Panem Piotrem Grzymowiczem.

Jarmark bożonarodzeniowy nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

Od 15 do 17 grudnia 2023 odbył się nad jeziorem Ukiel w Olsztynie jarmark bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali wszelkiego rodzaju akcesoria świąteczne, oraz szeroki wybór produktów spożywczych.  Docenili to tłumnie przybyli mieszkańcy. Organizatorzy zadbali także o bezpieczeństwo, nad którym czuwali ratownicy WOPR Olsztyn.

Darmowy kurs bezpiecznego morsowania

Witam serdecznie drodzy Ratownicy,

Jako zespół Fundacji Otylii Jędrzejczak ze względu na zbliżający się sezon zimowy, chcielibyśmy podzielić się z Wami materiałami które przygotowaliśmy!
W ramach projektu Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą, który realizujemy jako Fundacja od kilku lat ale głownie w okresie letnim. Tym razem wychodząc na przeciw “MORSOM” stworzyliśmy darmowy kurs online, dotyczący bezpiecznego i odpowiedzialnego morsowania. Wiedząc jak bardzo popularnym sposobem spędzania czasu, rekreacji oraz hartowania organizmu stało się morsowanie zdecydowaliśmy się przygotować “przewodnik” po bezpiecznym morsowaniu aby każdy zaciekawiony tym sposobem spędzania czasu mógł otrzymać cenne i rzetelne wskazówki / wytyczne związane z zimnymi kąpielami.

Kurs zawiera 15 nagrań, powstałych we współpracy z policjantkami policji wodnej oraz ratowników WOPR Legionowo. Na nagraniach znajdziecie proste informacje, związane z zasadami bezpieczeństwa, rozpoznawaniem ryzyka, przygotowaniem do rozpoczęcia przygody z morsowaniem, prawidłowym ubiorem, pierwszą pomocą i nie tylko. Mamy nadzieję ze nasze działanie, podobnie jak wiele Państwa działań jako Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ma na celu zwiększenie świadomości i umiejętności, związanych z bezpiecznym morsowaniem, zarówno jeśli chodzi o początkujących, jak i doświadczonych morsów.

Aby uzyskać dostęp do kursu, wystarczy odwiedzić stronę Zero jest OK wypełnić prosty formularz, zawierający imię, nazwisko oraz adres email, na który to zostanie przesłany dostęp do kursu. Jest on całkowicie bezpłatny i dostępny dla każdego, możliwy do odtworzenia w każdym momencie, na dowolnym urządzeniu.

Zachęcamy Was do udostępniania informacji, przesyłania kursu do innych zainteresowanych organizacji, zaprzyjaźnionych szkół, stowarzyszeń itp. To pozwoli nam zadbać o bezpieczeństwo na jeszcze większą skalę. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub potrzebujecie dodatkowych informacji, prosimy o kontakt. 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Paweł Przybyła

Dyrektor Zarządzający – Fundacja Otylii Jędrzejczak

 

Słoneczna Polana – dostęp do obiektu

Szanowni Państwo
W związku z zakończeniem sezonu letniego przypominam, że od dnia 2 listopada 2023r. o godzinie 20.00 budynek Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego będzie zamykany i kodowany. Konieczne jest więc aby po godzinie 20.00 nikt z Państwa nie przebywał na jego terenie

Pozdrawiam, 
Agnieszka Kwaśna 
Inspektor ds. organizacyjnych 
M +48 519 566 331 
Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel 
ul. Sielska 38a, 10-153 Olsztyn

2 września 2023 – sobota pełna wrażeń

Sobota 2 września 2023 była dla ratowników WOPR Olsztyn okazją do spotkania z wyjątkowymi ludźmi, zaprezentowania sprzętu ratowniczego i propagowania wiedzy o bezpiecznym zachowaniu na obszarach wodnych.

Od godziny 9 rano zabezpieczaliśmy Maraton Pływacki na 22 kilometrowj trasie Ukiel wzdłuż lini brzegowej jeziora Ukiel. Maraton został zorganizowany przez pływaków, żeby zebrać pieniążki dla chorej na białaczkę pływaczki i dzieci ze szpitala w Olsztynie.

Wind Sailig School – nasi sympatyczni sąsiedzi z jeziora Ukiel zaprosili nas na “Pożegnanie lata z Wind”. Impreza miała wyjątkowy wodniacki klimat. Organizatorzy przygotowali także tradycyjny, regatowy poczęstunek.

W ramach współpracy z Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa wzięliśmy udział w festynie “Bezpieczny Olsztyn 2023”, który odbył się na Rynku Starego Miasta.

Motorówką między drzewa

Dzisiaj, 1 września 2023, mieliśmy do czynienia z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją. Kierujący łodzią motorową doprowadził do jej wypadnięcia na brzeg. Szczęśliwie, na brzegu, ani na trasie motorówki nie znajdowały się żadne inne osoby, ani łodzie.
Niestety w tym przypadku stan sternika wyraźnie wskazywał na to, że nie mógł on panować ani nad pojazdem, ani nad sobą. 

Ukiel

Uchwała ZG WOPR regulująca sprawę członkostwa

Do Jednostek Wojewódzkich WOPR
Członków ZG WOPR

Szanowne Koleżanki i Koledzy Prezesi
Uprzejmie przypominam, że Zarząd Główny podjął uchwałę regulującą sprawy organizacji WOPR, po dokonaniu zmian statutowych w roku 2022 – uchwała ta jest zamieszczona na stronie zgwopr.pl w zakładce PRAWO.
Ustalenia organizacyjne naszej organizacji zmierzają do uregulowania spraw członkostwa jednostek, klubów oraz członków zwyczajnych jednostek WOPR w taki sposób aby wejście w życie ewidencji eletronicznej odbyło się w miarę bezproblemowo.

Proszę o przekazanie informacji do jednostek WOPR i uczulenie w zakresie dokonania odpowiednich zmian jeżeli jest to konieczne.

Trochę o planach wprowadzenia centralnej ewidencji

Dane do centralnej ewidencji będą wprowadzać (lub potwierdzać już wprowadzone, bo jest ich już ponad 12k) samodzielnie członkowie lub jednostki WOPR. Dane wprowadzone przez członka jednostki WOPR zawsze będą podlegały zatwierdzeniu przez jednostki WOPR dla swoich członków lub jednostki wyższego szczebla. Innej możliwości zmiany danych w systemie nie będzie.

Zdajemy sobie sprawę, a jest to również wymuszone przez rynek gospodarczy, iż niejednokrotnie pozyskiwanie pracownika pociąga za sobą sytuacje, gdzie ratownik jest pracownikiem lub jest zatrudniony w więcej niż jednej jednostce WOPR. Nie powinno mieć miejsca, że jest członkiem kilku jednostek WOPR, a jednak ma. I pracodawcom (a są te również nasze jednostki) nie można się dziwić.

Struktura organizacyjna WOPR wymaga jednak, aby członek zwyczajny jednostki WOPR miał świadomość, że niezależnie od liczby jego miejsc pracy, dla WOPR jest on członkiem wyłącznie jednej (tzw. macierzystej) jednostki WOPR i tak będzie figurował z centralnej ewidencji WOPR, co będzie wytyczną dla innych jednostek, dla działań centralnych WOPR i ewentualnej reprezentacji (udziału) w działaniach WOPR w kraju i za granicą. Uchwała reguluje też pełnienie funkcji w tych jednostkach.

Natomiast po sytuacji w ostatnich latach, jednostki wielokrotnie zwracały uwagę na przenoszenie się członków, którzy zalegają ze świadczeniami w tych jednostkach do nowych jednostek bez żadnych problemów.

Zmiana jednostki w ewidencji centralnej możliwa będzie wyłącznie po uregulowaniu świadczeń w jednostce macierzystej (chodzi tu przede wszystkim o składkę – tu również planujemy zmianę sposobu opłaty odpowiednią dla naszych, elektronicznych czasów).

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że funkcjonują jednostki WOPR, w których zdarzają sie sytuacje nie wpisywania do centralnej ewidencji swoich członków. Dla WOPR są to osoby poza naszą organizacją. Bez dokonania wpisu i uzupełnienia danych w ewidencji centralnej, nie będą one miały możliwości uregulowania spraw członkowskich w WOPR.

Pozdrawiam
Paweł Błasiak
Prezes WOPR 

Instagram
YouTube